• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BSGMEDYA
 
 
TANITIM

BİR KİTAP
ULUSAL GAZETELER
BASINDA 35. YILIMIZ

Emekli Eğitimci-Gazeteci, BSGMEDYA Yazarı Müslüm Tunaboylu, 24 Kasım tarihinin neden ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlandığını irdeledi

 

 1.  ‘24 KASIM
 2. ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ 
 3. NEDEN KUTLUYORUZ?
 4.  

 1.  
 2. 21 Kasım 2020
  Emekli Eğitimci-Gazeteci, BSGMEDYA Yazarı Müslüm Tunaboylu, 24 Kasım tarihinin neden ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlandığını irdeledi.
 3.  
 4. Sözlerine; ‘24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle geçmişimize, hele yakın tarihimizde bir gezinti yapmak istedim. Umarım benim bu gezime sizde katılır davetime hayır demezsiniz.
 5. 24 Kasım tarihinde ne olmuştur ki; Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. ’ diye başlayan Emekli Eğitimci-Gazeteci - Yazar Müslüm Tunaboylu, yazısında şunları söyledi:
 6.  
 7. Konuyu izninizle biraz açalım:
 8. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan sonra ülkede bazı yeniliklerin yapılması bir kaçınılmazdı. Bugüne dek çok yazıldı çizildi amma yine de yazmak yine de çizmek gerekliliğini bir türlü yaşamımızdan uzaklaştıramıyoruz.

 

 

 1. Okulların açılışı günlerinde eğitim ve öğretimle uğraşan yetkililerin ülkede hala okuma-yazmadan mahrum vatandaşlarımızın bulunduğundan söz edilmesi, bazı rakamlar öne çıkarılması doğal olarak görülmektedir. Bu rakamlar hemen her yıl birbirine yakın şekilde öne çıkarılmakta, hala okur yazar onanından bahsedilmektedir. Yani sorun çözümlenmemiş, yada çözümlenememiştir.
 2.  
 3. Altıyüz yıllık bir Osmanlı İmparatorluğu döneminde sınırlarımız içersindeki insanlarımıza okuma-yazmayı yüzde elli oranında her nasılsa bir türlü öğretememişiz. Bu gerçeği öncelikle herkesin kabul etmesi gerekir.

  Okuma-yazmadan mahrum bırakılmış insanlar ülkeleri için he ölçüde yararlı olabilirler. Okur-yazar olmasa da insanımızın ülkeyi savunmada, yada kurtarmada ne ölçüde başarılı oldukları hepimiz tarafından bilinmektedir. Ancak barışta okuma-yazma yanında yenilikleri öğrenmek ve öğretmek sonsuza dek sürecektir.

 4.  

 

 1. Değerli okurlarım;
  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu sırasında görev alan başta Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının bu ulus için neleri göğüsledikleri unutulmaz birer gerçektir.
 2.  
 3. Ulusun bağımsızlığa kavuşturulması sonunda genç cumhuriyetin bir yol haritası yapması kaçınılmaz olmuş, nüfusun büyük çoğunluğunun okuma-yazma becerisine öncelikle ulaştırılabilmesi için Arap Harfleriyle öğretimin yerine Latin Alfabesi’nin kabulü gerçekleştirilmiştir.
 4.  
 5. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yeni harflerin öğretilmesinde kendisi kara tahtanın başına geçerek uygulamayı başlatmıştır.
  Harf Devrimi dediğimiz bu eylem 1928 yılında gerçekleştirilmiştir. Yani Cumhuriyet’in kuruluşundan beş yıl sonra.

  
 1. O DÖNEM KOŞULLARINI
 2. BİR GÖZ ÖNÜNE GETİRELİM..!
 3.  
 4. Harf Devrimi kiminle, yada kimlerle ulusun öğrenimine kazandırılacak. 16 Mart 1848’de kurulmuş bulunan Muallim Mektepleri sayı bakımından çok az. Öğretmen Okullarının Harf Devrimini Anadolu insanına kazandırması o günlerde mümkün değildi. Öğretmenler nüfusça kalabalık yerleşim birimlerinde görev alabiliyorlardı.
 5.  
 6. Ülkenin en ücra köşelerine dek ulaşılması için yeni bazı atılımların yapılması gerekiyordu. Ülkenin birkaç yerinde askerliğini onbaşı yada çavuş olarak yapan başarılı askerler için altı aylık kurslar düzenlenmiş, çok sayıda ki bu gençler köylere, bilhassa kendi köylerine yakın yerleşim birimlerinde Eğitmen olarak görevlendirilmişler, 1932 yılında kurulan HALKEVLERİ ile de geceleri öğrenim verebilecek HALK DERSANELERİ, 17 NİSAN 194O da kurulan KÖY ENSTİTÜLERİ ile kısa sürede ülkenin her yerinde bir okuma-yazma seferberliği gerçekleştirilmiştir.

 7. OKUMA-YAZMA SEFERBERLİĞİ’NDE görev alan o yüzlerce EĞİTMENİN, binlerce KÖY ENSTİTÜSÜ mezunu köy çocuğu öğretmenlerin hizmetlerini unutmak mümkün mü?
 8.  
 9. 12 Eylül Dönemi sonrasındaki yönetim Atatürk’ün 100.doğum yılı nedeniyle 24 Kasım tarihini ‘Öğretmenler Günü’ olarak kabul etmiştir.
 10. O tarihten bu yana kutlanmakta olan her 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, eğitimin önde gelen mensupları tarafından günün anlamı ile ilgili konuşmalar gerçekleştirilmektedir.
 11.  
 12. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bazı kalemler nedense bir türlü Okuma-Yazma seferberliğinde görev almış EĞİTMENLERİ ve KÖY ENSTİTÜSÜ’nden mezun öğretmenleri unutuyoruz.


  EĞİTMEN VE KÖY ENSTİTÜSÜ
  MEZUNLARI ONORE EDİLMELİ
 13.  
 14. Eğitmen ve Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerin bu eylemdeki başarılı hizmetleri zaman geçmiş olsa da, onlardan geride kalan neslin birkaç sözcükle olsun onore edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
 15.  
 16. 24 Kasım Öğretmenler Günün nedeniyle yılda bir kez olsun hatırlanan elleri öpülesi öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ kutluyor,ebediyete intikal eden tüm eğitimcilerin manevi huzurlarında saygı ile eğilir şükranlarımı sunarım.
 17.  641 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın