• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
BSGMEDYA TANITIM VİDEOSU

BSGMEDYA
 
 
TANITIM

BİR KİTAP
ULUSAL GAZETELER
BASINDA 35. YILIMIZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çorum İl Müdürü Ömer Tök, Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin'i makamında ziyaret etti.

 1.  
 2. SGK MÜDÜRÜNDEN
 3. 'KAYITDIŞI İSTİHDAM' UYARISI!
 4.  

 

22 Ekim 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Çorum İl Müdürü Ömer Tök, Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin'i makamında ziyaret etti. Tök, ziyaret sırasında kayıt dışı istihdam ve sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, kayıt dışı istihdamın hem birey hem işveren hem de devlet üzerinde meydana getirdiği olumsuzlukları dile getiren Ömer Tök, "Sigorta bir sorumluluktur. Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu'na hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Çalışanların sigortalı olarak çalıştırılmaları anayasal bir hak olmakla birlikte aynı zamanda hem çalışanlar hem de işverenler açısından bir zorunluluktur. Yani, işverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olduğu gibi, çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir hakları söz konusu değildir.

Bu şekilde çalışmayı isteyen kişilerin sigortasız çalıştırıldığının tespiti halinde işverenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaktadır" diye konuştu.

 1.  
 2. 'HEM KENDİ KAZANIR HEM DE
 3. ÜLKESİNE KAZANDIRIR'

Konuşmasında kayıt dışı çalışmanın işverenler ve işçi üzerindeki etkilerine de değinen SGK Çorum İl Müdürü Ömer Tök, "Sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi altı ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti ödenen primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca, sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler işverenden talep edilir.

Unutulmamalıdır ki; bir işveren sigortasız işçi çalıştırmazsa, primlerini düzenli öderse ve gerekli belgeleri SGK'ya yasal süresi içinde verirse hem sigorta prim teşviklerinden yararlanır hem de çok büyük maliyet avantajı sağlayabilir. Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır" ifadelerini kullandı.

 

 1.  
 2. ŞAHİN: BU SORUNU HEP
 3.  BİRLİKTE ÇÖZMELİYİZ

Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin ise kayıt dışı istihdamın ülkenin sosyal, ekonomik gelişmesine engel teşkil eden çok yönlü bir sorun olduğunu belirterek, "Kayıt dışılık günümüzün yaşam kalitesini düşüren ve gelecek nesillere yüklenen bir kamburdur. İstatistikleri değerlendirdiğimizde kayıt dışı istihdam oranlarında yıllar itibariyle bir düşüş olduğunu görüyoruz ancak bu yetmez.

Ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişimine engel teşkil eden kayıt dışılık problemini ortak fayda anlayışıyla diyalog ve işbirliği içerisinde hareket ederek hep birlikte bertaraf etmeliyiz" açıklamasında bulundu. Ziyaret sonrası SGK Çorum İl Müdürü Ömer Tök, Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin'e SGK tarafından hazırlanan rehberlik faaliyetleri hakkındaki broşür ve kitapçıklardan verdi./BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın