• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
BSGMEDYA VİDEO

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

YAZI ÜRETİM A.Ş.

Özgür Pehlivan’ın öncülüğünde kurulan Tiyatro Dördüncü Duvar tarafından kentimize kazandırılan Tiyatro Akademi açıldı.

 1.  
 2. TİYATRO DÖRDÜNCÜ
 3. DUVAR AKADEMİ AÇILDI
 4.  

 1.  
 2. ‘ÖZGÜR DÜŞÜNCENİN
 3. TEMELİ TİYATRODUR’
 4.  

11 Haziran 2022

Çorum’da 1990’lı yıllarda ‘Çorum Sanat Tiyatrosu’ adı altında yola çıkan Özgür Pehlivan’ın öncülüğünde kurulan Tiyatro Dördüncü Duvar tarafından kentimize kazandırılan Tiyatro Akademi açıldı.

Yeniyol Mahallesi Gazipaşa Sokak No:57/A adresinde açılan Tiyatro Dördüncü Duvar Akademi’de 4 yaş üstü çocuklara yaratıcı drama dersleri, yetişkinlere tiyatro eğitimi verilecek. Yaratıcı Drama Atölyesinin, oda tiyatrosunun, teorik ve pratik eğitimlerin yapılabileceği Tiyatro Dördüncü Duvar Akademi’nin açılışına Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, önceki dönem Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Sivil Toplum Kuruluşları İl Müdürü Mustafa Bayrak, Çorum İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Semrin Kaleli, CHP önceki dönem İl Başkan Yardımcısı Kenan Özcan, TDP eski İl Başkanı Engin Erenler, tiyatrocular ve davetliler katıldı.

 

 1.  
 2. ÇORUM İÇİN BİR İHTİYAÇTI

Açılışta konuşan Tiyatro Dördüncü Duvar Genel Sanat Yönetmeni Özgür Pehlivan, yaklaşık bir aylık bir inşaat döneminin ardından içinde yaratıcı drama salonu, oda tiyatrosu ve kulis-bekleme salonu olan güzel bir tiyatro hazırladıklarını söyledi.

Çorum’un ihtiyacı olduğunu düşündüklerini aktaran Pehlivan; ‘Burada 4 yaş itibariyle çocuklarımıza yaratıcı drama dersleri vereceğiz. Bünyemize iki tane devlet tiyatrosu sanatçısı katıldı. Onlar da yetişkinlere tiyatro eğitimi verecek.’ dedi.

Pehlivan, böyle güzel bir yeri Çorum’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek davetlilere katılımları için teşekkür etti.

 

 1.  
 2.  
 3. ‘TİYATRO, EN BÜYÜK
 4. DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR’

Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı ise Büyük Önder Atatürk’ün Türk milletine koyduğu hedefin çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak olduğunu, uygarlığın temelinin ise kültür olduğunu vurguladı. Kültürün belli başlı saç ayağının tiyatro olduğunu belirten Kubalı, antik Yunan kentleri Anadolu'nun dört bir yanında hepsinde tiyatro olduğunu hatırlattı.

Tiyatronun düşünce özgürlüğünün, demokrasinin, gelişmenin, uygarlığın en büyük göstergesi olduğunu kaydeden Kubalı şunları söyledi: ‘Yollar, köprüler her şey yapılabilir ama eğer tiyatro olmazsa, kültür olmazsa, çağdaş uygarlık olmazsa bunların hiçbirisi gelişmeyi sağlayamaz. Çağdaş teknoloji kullanılır ama kültürden, düşünceden, zihinsel temellerden yoksun kalır. Bütün çağdaş batı uygarlığının temeli özgür düşüncedir. Özgür düşüncenin temeli de tiyatrodur. Tiyatro eleştiridir, sorgulamaktır. Ve bazen de mizah dili ile gerekli vurguları yapmaktır. Yaratıcı mizahtır, bu anlamda en büyük tiyatro devrimci bir eylemdir.’

Konuşmaların ardından davetliler, Tiyatro Dördüncü Duvar’ın açılış kurdelesini birlikte kesti./BSGMEDYA

 

 

 

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

 
ULUSAL GAZETELER
NÖBETÇİ ECZANELER
BİR KİTAP