• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

BİR KİTAP

Emekli Eğitimci, Gazeteci-Yazar, Köy Enstitüsü mezunu aydınlarımızdan Müslüm Tunaboylu’yu aramızdan ayrılmasının ikinci yıldönümünde saygı ve şükranla anıyoruz.

 1. BU DÜNYADAN BİR
 2. ‘MÜSLÜM TUNABOYLU’ GEÇTİ
 3.  

 1. Haber Giriş Tarihi:30.01.2023.00.15
 2. Haber Güncellenme Tarihi:30.01.2023.00.15

Sitemiz BSGMEDYA Yazarı, Emekli Eğitimci, Gazeteci-Yazar, Köy Enstitüsü mezunu aydınlarımızdan Müslüm Tunaboylu’yu aramızdan ayrılmasının ikinci yıldönümünde saygı ve şükranla anıyoruz.

Merhum Gazeteci Mahmut Tunaboylu’nun babası olan Müslüm Tunaboylu, tedavi görmekte olduğu Özel Elitpark Hastanesi’nde kalp yetmezliği sonucu 30 Ocak 2021 tarihinde hayata veda etmişti.

2009 yılında kaybettiğimiz merhume Nazife Tunaboylu'nun eşi, 2002 yılında aramızdan ayrılan merhum gazeteci-yazar Mahmut Tunaboylu ile Aysel Çek ve Yüksel Bolat'ın babaları, Yaprak ve Barış Tunaboylu, Berkay Çek, Burçin ve Dildare Bolat'ın dedeleri olan eğitimci-gazeteci Müslüm Tunaboylu'nun vefatı Çorum’da da derin üzüntüyle karşılanmıştı.

 

 1. 1974 YILINDA
 2. GAZETECİLİĞE
 3. BAŞLAMIŞTI
 4.  

Tunaboylu, 1932 yılında Bulgaristan, Yenipazar, Söğütlü köyünde doğdu. 1938 yılında Türkiye'ye gelerek ilköğrenimini Çorum'un Mecitözü ilçesine bağlı Çıkrık köyünde tamamladı. 1943 yılında Kastamonu'nun Gölköy Köy Enstitüsü ve 1945'de de Samsun'un Ladik ilçesi Akpınar Köy Enstitüsünde orta öğrenimini tamamladı. Yurdun çeşitli yerlerinde 26 yıl öğretmenlik yaptı. 1973 yılının Ağustos ayında emekli oldu.

1974’de gazeteciliğe başlayan Müslüm Tunaboylu, başta Anadolu Ajansı olmak üzere yaygın ve yerel basında uzun süre görev aldı.

 

 1. TÖS VE TÖB-DER'DE
 2. TEMSİLCİLİK YAPTI

Türkiye öğretmen hareketinin önderi Fakir Baykurt’un yakın arkadaşı olan Tunaboylu, Çorum’da TÖS, TÖBDER temsilcilikleri yaptı. Halkevlerini Çorum’da ikinci kez açan Tunaboylu, burada ücretsiz okuma yazma ve birçok alanda faaliyet gösteren kursların düzenlenmesini sağladı. Çeşitli dergiler çıkardı, halk oyunları ekipleri kurdu. Yurt genelinde Çorum’un gururla temsil edilmesini sağladı.

Umut Radyo’da uzun yıllar 17 Nisan Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümlerinde kamuoyuna seslenerek canlı yayınlara konuk oldu.

Çeşitli yerel gazetelerde yazıları, makaleleri yayınlanan Tunaboylu, Köy Enstitüsü mezunu olması nedeniyle de birçok konferans ve panellere konuşmacı olarak katıldı.

Sitemiz BSGMEDYA da yazılar yazan Müslüm Tunaboylu, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet aydınlanmasına gönülden bağlı bir öğretmendi./BSGMEDYA

 

 

 

 

 

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın