• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

Çorum’da gazete, radyo, televizyon ve dijital platformlarda haber yayını yapan kurum ve kişiler, “Çorum Basın Derneği” adı altında bir araya geldi.

 1. ÇORUM BASIN DERNEĞİ
 2. KURULDU.. BASIN, BİRLİKTE
 3. HAREKET EDECEK

 1. 6 Kasım 2023

Çorum basını, yaşanan sorunlara daha etkili bir şekilde çözüm üretmek, birlikte hareket etmek ve sektörel sorunların güçbirliği içerisinde çözülmesini sağlamak amacıyla yeni bir oluşum içerisine girdi.

Çorum’da gazete, radyo, televizyon ve dijital platformlarda haber yayını yapan kurum ve kişiler, “Çorum Basın Derneği” adı altında bir araya geldi.

Yaklaşık 50 gazetecinin bir araya gelerek kurduğu Çorum Basın Derneği, kuruluş ve resmi işlemlerini tamamlayarak çalışmalarına başladı.

 

 

 1. BAŞKAN AŞGIN’IN DUYARLILIĞI

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum Basın Derneği’nin kahvaltı programına katılarak derneğin yönetici ve üyelerine hayırlı olsun dileklerini paylaştı. Başkan Aşgın, basın mensuplarının örgütlü hareket etmesinin çok güzel bir durum olduğunu dile getirerek, her zaman ve her koşulda basının yanında olacaklarını söyledi.

 

 1.  
 2. KURUCU BAŞKAN:
 3. ERKAN KARACA

Derneğin kurucu başkanlığına Erkan Karaca getirilirken, yönetimde ise; Güngör Atak, Ömer Doğan, Kubilay Olcan, Merve Kayış, Cuma Şahin, Elvan Yılmaz, Satılmış İnaç ve Şükrü Demiray yer aldı.

 

 1. GAZETECİLERDEN
 2. ATA’YA SAYGI

Çorum Basın Derneği üyeleri, kuruluşunu Atatürk Anıtı’ndan ilan etti. İlk etkinlik olarak Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni düzenleyen basın mensupları, anlamlı bir buluşmaya imza attı. Dernek adına hazırlanan çelenk, Başkan Erkan Karaca tarafından anıta sunulurken, daha sonra ise saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

 

 1.  
 2. KAHVALTIDA BİR
 3. ARAYA GELDİLER

Dernek üyeleri, Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından Kadeş Barış Meydanı’nda bulunan Belediye Sosyal Tesisleri’nde hep birlikte kahvaltı yaparak, hem sohbet ettiler, hem de dernek faaliyetlerinin planlamasını yaptılar.

Kahvaltıya; Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Çorum Basın Derneği Başkanı Erkan Karaca, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Odabaş,  dernek yöneticileri ve üyeler katıldı.

 

 1.  
 2. “BASININ ÖRGÜTLÜ
 3. HAREKET ETMESİ
 4. GÜZEL BİR OLAY”

Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, yerel basının önemi üzerinde durarak, sorunların gündeme getirilmesinde, kamuoyu oluşturulmasında, halkın doğru bir şekilde bilgilendirilmesinde basın mensuplarına büyük görev düştüğünü kaydetti.

Çeşitli mecralarda görev yapan Çorum basınının dernek çatısı altında bir araya gelmesinin ve örgütlü bir şekilde hareket etmesinin güzel bir olay olduğunu anlatan Başkan Aşgın, derneğin hayırlara vesile olmasını dileyerek, Başkan Erkan Karaca ve yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi, oluşuma destek veren gazetecileri de kutladı.

Başkan Aşgın, basın mensupları birlikte hareket edeceklerini, sorunların çözümü noktasında da elinden gelen desteği sağlayacağını anlatarak, belediye çalışmalarını değerlendirdi, bazı projelerin mevcut durumu hakkında bilgi verdi.

 

 1. 'HEP BİRLİKTE HAREKET
 2. EDECEĞİZ, SORUNLARI
 3. İSTİŞARE İLE ÇÖZECEĞİZ'
 4.  

Dernek Başkanı Erkan Karaca, gerek ekonomik, gerek yasal düzenlemeler, gerekse sosyal açıdan birçok sorunla, engelle karşı karşıya bulunan gazetecilerin sesini daha gür duyurmak, sorunların çözümünü istişare ve ortak akılla çözmek amacıyla dernek çatısı altında bir araya geldiklerini açıkladı.

Temel amaçlarının bir yandan basın mensuplarının sorunlarına çözüm üretirken, diğer yandan da teknolojik çağın gerektirdiği habercilik hizmetinin topluma sunulması olduğunu dile getiren Karaca, güncel haberleri, son dakika gelişmelerini, Çorum’un temel problemlerini ve çözüm önerilerini daha akıcı ve daha etkili bir şekilde gündeme getirmek istediklerini söyledi.

Karaca, “Meslektaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi, haber üretebilmesi için bir araya geldik. Haberlerin ve sorunların gündeme taşınmasında yerel medyanın önemi çok büyüktür. Ancak bu önem bugüne kadar yeterince kavranmamış olacak ki kurum ve kuruluşların basına karşı yaklaşımı pek iç açıcı değil. Gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden, Çorum’un en ücra noktasındaki haberi dahi gündeme taşıma noktasında gayret gösteren basın mensuplarımız, hak ettiği değeri görmemekte, sorunlar altında ezilmektedir. Siyasi partiler, yerel yönetimler, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, esnafımız ve sanatkarımız kendi sesine sahip çıkmalı, kurumlarla halk arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarına elinden gelen desteği, kolaylığı göstermelidir. Bu ve benzer sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla yola çıktık. Önümüzdeki günlerde ziyaret, toplantı ve etkinliklerimize hızlı bir şekilde başlayacağız” diye konuştu.

Başkan Karaca, Çorum ve ilçelerinde göre yapan tüm basın mensuplarını ise derneğe üye olmaya, güç vermeye ve güç almaya davet etti.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, beraberindekiler ve dernek üyeleri kahvaltı programının sonunda hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dernek Başkanı Erkan Karaca, düzenledikleri etkinliğe katılarak kendilerini yalnız bırakmayan, oluşuma destek veren Belediye Başkanı Aşgın’a teşekkür etti./BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI