• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

CHP Belediye Meclisi Üyesi Nazik Bulut, Çorum Belediyesi’nin Kasım Ayı toplantısında 2024 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini açıkladı

 

 1.  ‘MEĞER BELEDİYE,
 2. KOCAMAN BİR
 3. GAZETE KURMUŞ
 4. HABERİMİZ YOK!
 5.  

 1. 11 Kasım 2023

Çorum Belediyesi’nin Kasım Ayı toplantısında 2024 yılı bütçesi üzerinde görüşlerini açıklayan CHP Belediye Meclisi Üyesi Nazik Bulut, Çorum Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün kadrosunda ‘Çocuk bakıcısının ve Gençlik liderinin ne görevi var?’ diye sordu.

 1. ÇOCUK BAKICISI İLE
 2. GENÇLİK LİDERİNİN
 3. BASIN MÜDÜRLÜĞÜNDE
 4. NE İŞİ VAR?

Dikkat çeken bir başka müdürlüğümüz Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz. 2023 yılında 18 milyon 500 bin lira olan basının bütçesi 2024 yılında 37 milyon 610 TL’ye çıkarılmış.

Geçen yıl personel giderleri için ayrılan bütçe 4 milyon 800 bin iken bu yıl personel alımına ayrılan bütçe 17 milyon lira. Sekiz kişi basınla ilişkiler görevlisi, iki kişi halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri elemanı, iki kişi beden işçisi, iki kişi büro işçisi, iki tane çocuk bakıcısı, bir tane gençlik lideri, altı kişi idari büro görevlisi, bir tane şoför olmak üzere 24 personel alımı. Geçen yıl 20 olan personel sayısı 24 e çıkıyor.

 1. ÇORUM’DAKİ HANGİ BASIN
 2. KURULUŞUNUN 24 TANE
 3. ÇALIŞANI VAR?

Her şeyi anlarım ama bu çocuk bakıcısı ve gençlik liderinin basın biriminde ne gibi görevleri var bunun açıklanması lazım.

Konuşmam bittiğinde ilgili müdürlüğümüzün bizleri bu konuda bilgilendirmesini talep ediyoruz.

Belediyenin yaptığı hizmetlerin reklamını yaptırmak için katlandığımız maliyete bakar mısınız?

Yerel basın zaten sizlerin haberlerini girmiyor mu? İlanlarınızı yayınlamıyor mu?

Meğer kocaman bir gazete kurmuşuz haberimiz yok ‘

 1. ÖZEL KALEM BÜTÇESİ,
 2. SEÇİM BÜTÇESİ Mİ?

Özel Kalem Müdürlüğünün 2024 yılı bütçesini değerlendiren CHP Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, “Özel Kalem Müdürlüğünün bütçesi seçim bütçesi mi?” diye sordu.

Özel Kalem Müdürlüğünün bütçesinin belirgin bir şekilde artırıldığını kaydeden Bulut, “Özel Kalem Müdürlüğümüz bütçesi ile başlamak istiyorum. Geçen yıl 20 milyon olan özel kalem bütçesi bu sene 45 milyona yükseltilmiş. Temsil ve ağırlama giderleri geçen yıl 8 milyon iken bu sene 13 milyon 600 bine çıkarılmış. Mart ayında hepimizin bildiği gibi belediye seçimleri yapılacak. Aklımıza gelen ilk soru şu sayın başkan; 13 milyon 600 bin TL’lik temsil ve ağırlama giderini seçim bütçesi için mi kullanacak? Bu konuda meclisimizi ve kamuoyunu bilgilendirmesini istiyoruz?” diye konuştu.

 1. BÜTÇEYİ DENKLEŞTİRMEK İÇİN
 2. BORÇLANMA YOLU SEÇİLMİŞ

Bulut, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelir gider dengesine baktığımızda ortaya çıkan bütçe açığını denkleştirmek için 2024 yılında yapacağımız özel bankalardan yapacağımız borçlanmalar 400 milyon. İller Bankasından yapacağımız borçlanma 80 milyon. Borçlanma maliyetlerinin her geçen gün arttığı bu ortamda neredeyse ana para kadar faiz ödeyeceğimiz gerçeğini düşünürsek bu borçlanmanın ne kadarı yapılacak? Eğer borçlanma yapılmayacak ise borçlanma karşılığında performans programında yer alan hangi hizmet ve faaliyetlerin yapımından vazgeçilecek?

Aynı durum gayrimenkul (arsa) satışları için de geçerli. 883 milyon gayrimenkul satışı öngörerek bütçe gider kalemlerine yapmayı planladığınız bir sürü faaliyet koydunuz. 883 milyonluk arsa satışı yapamadığımızda hangi faaliyetlerden ve yapmayı planladığımız hangi projelerden vazgeçeceğiz?

Her geçen gün artan döviz karşısında hızla değer kaybeden Türk lirasının değerini korumak için insanlar en çok da parasını gayrimenkule yatırmaktadırlar.

Biz ne yapıyoruz, gayrimenkul satışı yapıp, doğalgaz faturası, elektrik faturası, personel maaşı ödüyoruz, SGK ödüyoruz.

 1. TASARRUF ÇAĞRISI!

Özetle maddi duran varlığımızı satıp aylık ödemek zorunda olduğumuz sabit giderlerimizi ödüyoruz. Yani yatırım kalemini gidere dönüştürüp tüketiyoruz. Çünkü öz gelirlerimiz içinde yer alan vergi, su, harç, kira gibi gelirlerimizin tamamını tahsil etsek dahi genel giderlerimizi karşılayamıyoruz. Bu yüzden giderlerimizi tekrar gözden geçirip en asgari seviyeye çekmemiz gerekiyor.

Nasıl ki evimizde doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt gibi giderlerde tasarrufa gidiyorsak, aynı mantıkla hareket edip enerji giderlerimizi ez aza indirmemiz gerekiyor. Başka türlü bu işin sürdürülebilirliği yok. 2024 yılında kamulaştırmaya ayrılan pay 89 milyon. Yani satacağımız arsaların sadece yüzde 10 u kadar. Sattığımızı bir daha yerine koyamıyoruz.

 1. AFET İŞLERİ’NİN ADI VAR KENDİ YOK!

Allah korusun ilimizde yaşanacak bir depremde elimizde çadır stokumuz var mı? Konteynır stokumuz var mı? Ekipman alet edevat var mı? Elimizde yoksa bile bütçede bunları alacak paramız var mı?

Depremden hemen sonra Afet İşleri Müdürlüğünü kurdunuz. Adı var kendi yok. 2024 yılında Afet İşleri Müdürlüğüne ayrılan bütçe 8 milyon. 8 milyon bütçeyle hangi afeti önleyeceksiniz.”/BSGMEDYA
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

NÖBETÇİ ECZANELER
YAZI ÜRETİM A.Ş.
ULUSAL GAZETELER