• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
 • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com

Çorum’da 1980 yılının Mayıs ayında başlayan ve 4 Temmuz’da doruk noktasına ulaşan katliamın 44. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaşamını yitirenler anıldı.

 1.  
 2. ÇORUM KATLİAMI'NDA
 3. YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI
 4.  

 1. 2 Temmuz 2024

Çorum’da 1980 yılının Mayıs ayında başlayan ve 4 Temmuz’da doruk noktasına ulaşan katliamın 44. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaşamını yitirenler anıldı.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen anma etkinliği Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı bahçesinde gerçekleştirildi.

 

 

Etkinliğe CHP İl Başkanı Dinçer Solmaz, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Merkez İlçe Başkanı Utku Ulaş Taşar, Emek Partisi İl Başkanı Muharrem Özünel, KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Kenan Sırma, Çorum Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Yıldız Şahin, CHP önceki dönem İl Başkanı Cengiz Atlas, CHP İl Genel Meclisi Üyeler Veli Uysal, Ömer Boyraz, Dursun Uzunca, CHP Kadın Kolları Başkanları Özlem Güngör ve Serap Meriç, Avukat Sadık Eral, CHP önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, DEM Parti Meclisi Üyesi Ümit Küçükbayatlı ve CHP İl ve Merkez İlçe Yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 1.  
 2. KATLİAMDA YAŞAMINI
 3. YİTİRENLER İÇİN
 4. SAYGI DURUŞU
 5.  

Sunuculuğunu Uğur Çınar'ın yaptığı anma etkinliği; Alevi Kültür Merkezi Başkanı Yıldız Şahin'in konuşması ile başladı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunun ardından da

Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı Şube Başkanı Nurettin Aksoy ve anma etkinliğini organize eden Çorum Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Av. Ahmet Özdel söz alarak, Çorum Katliamı’nın üzerinden 44 yıl geçtiğini belirterek, Kadeş Barış Meydanı’na bir barış anıtı dikilmesi talebinde ısrarcı olduklarını dile getirdiler.

 

 1.  
 2. ÖZDEL; “ÇORUM KATLİAMI
 3. İNSANLIĞA KARŞI
 4. İŞLENEN BİR SUÇTUR”
 5.  

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak iki temel taleplerinin bulunduğunu kaydeden Özdel, “Bu iki temel talebimizi yerine gelene kadar her yıl etkinliklerimize tekrar edeceğiz. Bu taleplerden birincisi, Çorum Katliamı insanlığa karşı suçtur ve zaman aşımı işlemez o nedenle tüm devlet arşivleri açılmalı ve gerçek sorumlular yargılanmalıdır.

Yargılamanın tekrar yapılmasını istemede ki temel amaç bu ve buna benzer soruların cevaplanması gerektiğidir. Tüm bu hususlar açıklığa kavuşturmadan, adalet yerini bulmaz ve kamu vicdanı tatmin olmaz.

 

 

Biz insanların aklında ve civanında olanın hukuki metinlerle tespitini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dede Şahin Polat’ın “çerağ uyarma”sı ile devam eden programda Emine Özten yönetimindeki semah ekibi gösteri sundu.
Anma etkinliği daha sonra Serbest Kürsü ile devam etti.

Çok sayıda ismin söz aldığı bu bölümde ilk olarak söz alan Avukat Sadık Eral, 44 yıl önce yaşanan olaylara dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Önceki yıllarda olduğu gibi anma etkinliklerinde Çorumlu canları yalnız bırakmayan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da geçmişten günümüze uzanan katliamlara değinerek, Maraş'ta Sivas'ta, Çorum'da yaşanan katliamlarda yaşamını yitirenleri andı.

 

 1.  
 2. SANATÇI ZEYNEP
 3. KARABABA'DAN
 4. DİNLETİ..

Anma etkinliği Alevi-Bektaşi müziğinin öncülerinden Feyzullah Çınar'ın yakını olan Zeynep Karababa'nın katıldığı dinleti ile son buldu.

Anma etkinliği; 3 Temmuz Çarşamba günü ise saat 11.00'de vakıf bahçesinde toplanarak, Kadeş Meydanı'na kadar yürüyüş ve burada yapılacak kitlesel basın açıklaması ile noktalanacak./BSGMEDYA-Nihat KARALAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI