• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
Hayati ÇAM
bsgmedya@hotmail.com
ÇORUM’A GELEN TURİST SAYISI NEDEN AZALIYOR?
02/02/2016

Bilindiği üzeri ülkemizde tanıtma faaliyetleri kamu bürokrasisi eliyle yürütülmektedir. Tanıtım bir süreçtir ve bu sürecin devam etmesi ve başarıya ulaşılması için topyekûn bir katılımın sağlanması gerekmektedir.

İnternet ve teknoloji, bireyler için büyük öneme sahiptir.

Kültürel ve turistik değerlerimizi tanıtmak için internet ve bilişim teknolojisi gibi daha esnek/etkin/ekonomik yöntemlere başvurmak bir ihtiyaçtır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus diğer tanıtma araçlarını yadsımadan hep beraber izlenecek bir tanıtma/tanıtım politikasına sahip olmak kurumlar arası çatışmaları önlemek Valilik, Belediye, Üniversite ve diğer kurumları bir araya gelmeleri sağlanmalıdır. Yani tanıtım araçlarında bir portföy oluşturmak ve şartlara uygun tanıtım yapmak, hedeflere ulaşmamızda bize başarıyı getirecektir. Bu çerçevede İnterneti fırsata çevirmeli, onu ilimize değer kazandıracak bir tanıtım aracı olarak bürokrasi tarafından etkin bir şekilde kullanması gerektiği açıktır.

Bu amaçla dernek olarak 24/12/2014 tarihinde Valilik Makamına etkili tanıtımdan söz edebilmek için mutlaka Türkçe, Japonca, İngilizce, Almanca, Arapça dilleri gibi bir çok dilde yayın yapan internet portalının hayata geçirilmesi için dilekçe verilmiş ancak bugüne kadar karşılık bulamamıştır. 1 yıl daha tanıtımda kaybedilmiştir. EMİTT ve dış ülkelerde tanıtımların tek başına yeterli olmadığı ortadadır.

Çorum ilimize gelen turist sayısı 2013 yılında yüzde 7,33 düşmüş,  2015 yılında ise yüzde 15 düşmüş, düşüş yüzdesi 2 yılda 2 katını geçmiştir.2013 yılında turist sayısının düşmesi sonucunda  23-25 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlenen ‘TÜRSAB Genişletilmiş Bölgesel Yürütme Kurulu Toplantısı ile İnceleme Gezisi’ kapsamında Çorum’a 500 katılımcının 2 gece konaklamalarının sağlanması amacı ile konaklama hizmet alımı ihalesi Çorum Belediyesi tarafından yaklaşık maliyeti 51 bin 173 Türk liraya yapılmıştır.

Görülen o ki bu etkinlik turist sayısının düşmesini engellememiştir. 2015 yılında turist sayısı düşmüş bu kez Valilik 2016 yılının Hattuşa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesine alınışının 30.Yılı, çivi yazılı tabletlerin Dünya belleği listesine alınışının 15.Yılı nedeniyle 9 -10 Nisan 2016 tarihleri arasında iki günlük bir program için Türkiye'deki 123 Ülke Büyük Elçisi Çorum'a davet edilmiş.

Kaç Büyükelçinin kabul edip geleceği de merak konusudur.

Konaklamanın Anitta Otel tarafından karşılanacağı ancak diğer masrafların maliyeti Çorum halkına duyurulmalıdır.

Şimdi yetkililere bazı sorular soralım Büyükelçilerin ilimize gelmesinden nasıl bir girdi beklenmektedir.?

Büyükelçilerin kendi ülkelerinde Çorum’u nasıl tanıtacakları düşünülmektedir? Büyükelçiler mi?  yoksa 6 dilde dünyaya yayın yapan internet portalı mı? daha etkin ilimizi tanıtacaktır.

Yetkililerin bu sorulara yanıt vermesini bekliyoruz. Dernek olarak tanıtımın her türlüsünü önemsiyoruz. Ancak önem sırasına göre yapılmalı, birlikte yapılmalıdır.

Örnek verilecek olursak 6 dilde bir internet sitemiz olsa gelen Büyükelçilere verilen hediyelerin üzerine internet sitesinin adresi yazılsa Çorum’u unutturmamış sürekli tanıtmayı sağlamış oluruz. Yoksa Çorum’a ister Tursab  yöneticileri gelsin ister Büyükelçi rakamlar ortada tanıtım için daha spesifik projelere imza atılmalıdır. Çorum nüfusu da düşmüş kan kaybetmektedir.

Yetkililerin artık  tanıtım için adım atmalarını bekliyoruz. 1268 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

‘ENGELLİLERE ADETA SUÇLU GÖZÜYLE BAKILIYOR’ - 12/05/2016
“Türkiye’de, Türkiye Özürlüler Araştırmasına göre toplam nüfusun içerisindeki engellilerin oranı yüzde 12.29’dur. Bu oran 9 buçuk milyondan fazla kişinin veya her 8 kişiden birinin engelli olduğunu göstermektedir.
‘DENGE VE DENETLEME İÇİN BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI’ - 20/04/2016
Bilgi, Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneğimizin de üye olduğu ve katkı verdiği, Türkiye de 286 Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelmesi ile oluşturulan denge denetleme ağı tarafından hazırlanan
BİKTUDER 4 YAŞINDA - 02/04/2016
Bilgi, Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneği olarak bir yılı daha geride bırakarak 4 yılına girmiş bulunuyoruz.Bizlere desteklerini esirgemeyen başta üyelerimize, gönüllülerimize basımıza ve tüm Çorum halkına teşekkür ederiz.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

BİR KİTAP