• https://www.facebook.com/bsgmedya@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/bsgmedya@hotmail.com
Müslim TUNABOYLU
bsgmedya@hotmail.com
ÇORUM ÖĞRETMEN EVİ ÖĞRETMENLERE GERİ VERİLMELİ
16/08/2016

05.07 2012/M.Tunaboylu Yazıları-4


Yazımızın başlığında özetlenen konuyu size biraz açmak isterim. 9 Temmuz 1961 Anayasası ile oluşturulan yasalar gereği ülkemizde çeşitli adlar altında çok sayıda dernekler ve sendikalar kurulmuştur.

Bunlardan birisi de Türkiye Öğretmenler Sendikasıdır.
Ülkemizin çoğu yerinde olduğu gibi Çorum’da öğretmenler kent merkezlerinde kendi paraları ile edindikleri arsalar üzerine binalar inşa etmişler, kiradan ve oradan oraya taşınmaktan kurtulmuşlardı.
Konuyu izninizle biraz açmak istiyorum.

Bugün Merkez Polis Karakolu karşısında bir bodrum ve iki kattan ibaret olan  yapıt  beş katlı bir proje ile yükselmeye başlamış, ancak öğretmenlerin maaşlarından kesilen yasal ödeneklerle daha fazla gerçekleştirilememiştir.
Bahçelievler Mahallesi’nin oluşturulduğu proje uyarınca o dönemin kooperatif yöneticisi ve kurucularından olan öğretmen Mümtaz Gürkan öğretmen evi için bir arsayı projede işaretletmiş, mahalle oluştuktan sonra kalan arsa önce Çorum Öğretmenler Derneğine, sonra da Türkiye Öğretmenler Sendikası Çorum Şubesi’ne gerekli tapu işlemi yapılmıştır.
Çorum’daki sendikalı öğretmenler, arsanın kendilerine tapulanmasından sonra 5 katlı bir projeyi  çizdirerek inşaata başladılar. Kendi olanakları giderlerini karşılamadığı için ikinci katın yapılabilmesi için bankadan bir miktar kredi aldılar ve inşaatı bugün ki duruma getirerek hizmete açıldı.
Bodrum öğretmenlerin ve yakınlarının nikah, düğün ve benzeti toplantılarını yapabilmek için ayrılan bir salon olarak, zemin katta ise öğretmenler tüketim kooperatifi olarak, birinci kat ise öğretmenlerin oturabileceği büyükçe bir salon yönetim için bir oda ve lokal haline getirilmişti. Bahçelievler Mahallesi’nin kuruluşunda Çorum Öğretmenler Derneği için ayrılan arsanın tapu işlemleri yapılırken yönetim kurulu üyesi olarak işlemlerin gerçekleştirilmesinde görev aldım. Bankadan kredi alırken de yönetim kurulu üyesi olarak çabalarım sonrasında gerekli kredi alınmıştır. Sözleşmede başkan ile benim imzalarım bulunmaktadır.
Çorum Öğretmen Evi öğretmenlerin kendi malları olarak bölgede yapımı gerçekleştirilen ilk yapıtlardan birisidir.

Ne var ki bu yapıttan  Çorumlu öğretmenler uzun bir süre yararlanamadılar. Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın daha sonra Türkiye Öğretmenler Birliği’ne dönüştürülmesin- den kısa bir süre sonra da bu yapıtta Çorum Öğretmenlerinin elinden alınmıştır.
Anılan yapıtın meydana getirilmesinde devletin herhangi bir katkısı olmamış, ancak vatandaşının oluşturduğu böyle bir yapıta el konularak mahrum edilişi öncelikle Çorumlu öğretmenleri derinden yaralamıştır.
Mevcut binanın yapılışında maddi katkıda bulunan öğretmenlerin çok azı hayattadır. Ancak ne var ki o dönemin öğretmen ailesi ve yakınlarının oluşturduğu nüfusa bir bakacak olursak yalnız kent merkezinde bir kasaba halkı nüfusu kadar bir aileler topluluğunu görürüz.
Eski Çorum Öğretmenler Evi’nin ve benzerlerinin öğretmen kuruluşlarına geri verilmesi konusunda sanırım TBMM’ne büyük bir görev düşmektedir.
Çorumlu parlamenterlere bu dönüşüm projesi ile ilgili olarak büyük bir görev düştüğü inancındayım. Biliyorum ki parlamenterlerimiz çocuklarımızı yetiştiren ve bu ülkenin değişik yerlerinde devlet kademelerinde  yıllarca görev yapan kamu görevlilerini yetiştirmişlerdir. Yurt düzeyindeki benzer yapıtlarla birlikte Çorum Öğretmen Evi’nin de yasal öğretmen kuruluşlarına iadesi için gerekli olan yasa taslağının hazırlanarak TBMM’ne sunulması ve genel kurulda geri verilmesi yolunda çıkarılacak olan yasanın oluşmasında olumlu katkılarına  büyük bir ihtiyaç bulunduğunu da belirtmek isterim.
Çorumlu her ailenin öğretmenlerin kendi paraları ile yapımını gerçekleştirdikleri binanın geri verilmesi yönünde çıkarılacak olan yasayı tümden olumlu bulacağına, bir ahdi vefa borcunun gerçekleştirileceğine olan inancımı dün olduğu gibi bugün de muhafaza ediyorum.
Ülke düzeyinde bulunan Türkiye Öğretmenler Birliği’ne ait binalar ile  Çorumlu  Öğretmenlerin elinden  12 Eylül 198O sonrasında alınan bir bodrum ve iki kattan oluşan yapıtın öğretmenlere iadesi konusundaki girişimlerde Çorum Barosu’na da önemli görev düştüğüne inanıyor, olumlu sonuca ulaşmada çaba harcayacaklara şükranlarımı sunuyor, okurlarımı  saygı ile selamlıyorum. 841 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ YILI KARŞILAMAYA HAZIRLANIRKEN/SON YAZISI - 27/12/2020
Yazarımız Müslim Tunaboylu, 2020 yılının son yazısını kaleme alırken, yaşamının son yazısını yazmış.. Özlemle anacağız
YAŞADIKÇA YAŞANANLAR: 1930’LI YILLARDAN BİR ANI… - 23/07/2017
Alışık olmadığım bir tümce ile siz okurlarıma geçmiş ile ilgili bazı olayları anımsatmak istiyorum. Beni anlayacağınızı umut ederek yaşamdan kesitleri sıralamaya başlamak istiyorum.
TEKERLEĞİN GÜCÜ VE ÖZGÜRLÜKLER - 18/10/2016
İnsanoğlunun dünyayı tanıması öyle kolay olmamıştır. Yazımın başlığında belirttiğim ‘tekerlek’ insanoğlunun en önde gelen yardımcısı olmuştur.
MÜSLÜM TUNABOYLU’NUN HATIRALARI - 25/08/2016
Müslüm Tunaboylu, 1932 yılında Bulgaristan’ın Şumnu İl’ine bağlı Yenipazar İlçesi’nin Söğütlü Köyü’nde dünyaya geldi. Babası çiftçilikle uğraşıyordu.
‘YAŞADIKÇA YAŞANANLAR’ UNUTULMAYAN GÜNLERİMİZ - 22/08/2016
Unutulmayan sayısız günlerimiz vardır. Onların bazılarını gereğince değerlendirir, geleceğe devrederiz. Ama bunun yanında bazı günleri nedense unuturuz.
'YAŞADIKÇA YAŞANANLAR' DEMİRYOLU-HAVAALANI - 22/08/2016
Avrupa'dan Anadolu'ya göç edişimizde bizi İstanbul Tuzla’dan Amasya'ya kadar taşıyan demir rayların üzerindeki güç çok ilgimizi çekmişti.
OLAYLAR VE İNSANLAR - 21/08/2016
Bugün sizinle çok değişik bir gezinti yapmak istiyorum. Okurlarımın benimle gezinti yapmalarını istemek bir bakıma uygun gözükmeyebilir.
TEKNOLOJİYE NEDEN AYAK UYDURAMIYORUZ? - 21/08/2016
Günümüzün kuşağı her nedense gelişen teknolojiye rağmen bürokrasiden vatandaşı kurtaramıyor ya da kurtarmak istemiyor. Bu sorumuza bürokrasinin her kademesinde görev alanlar yanıt verebilirler
ODUNDAN DOĞALGAZA YOLCULUK - 21/08/2016
Sizinle biraz geçmişe bir gezi yapmak istiyorum. Yaşlı kuşak eski günlerini bir kez daha anımsarken, genç kuşakta biz yaşlılara göre daha şanslıyız diyebilecekler.
 Devamı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

BİR KİTAP